Neo Nedir Projeleri Nelerdir?

Neo Nedir Projeleri Nelerdir?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·13:30 Ağustos 24, 2021

Hızla sayısı artan kripto para birimleri ve projelerinden birisi de NEO’dur. İlk zamanda Antshares adı ile piyasaya giriş yapan token ve proje zaman içerisinde Neo adını alarak bir markalaşma sürecine girmiştir. Çin Şangay merkezli Onchain şirketinin başlattığı bir projedir ve günümüzde sunduğu olanaklar ve çalışmaları ile oldukça popüler olmuş ve katılımcı sayısını sürekli arttırır durumdadır.

NEO Nedir?

NEO nedir sorusu genel olarak ethereum’a benzer yapısı ile Çin’in Ethereum’u olarak anılmakta olduğu şekilde yanıtlanabilir. Dapps yani merkeziyetsiz uygulamalara dahil olması, Akıllı sözleşmeleri desteklemesi ve ICO yani ilk para teklifi sistemini kullanarak piyasada yer alması gibi özellikleri ile ethereum benzeri olmaktadır. Bunun yanında GAS adından ödüllendirme sistemi bulunmakta ve birden fazla kodlama diline olanak tanıması ile de oldukça başarılı bir proje olarak görülmektedir.

NEO Token

Proof of Work sistemi dışında olan NEO token pasif yatırım aracı olarak kazanım sağlamaktadır. Mevcut NEO tokenin bekletilmesi ile GAS kazanımı sağlanmaktadır. Yapılan ödüllendirme birimi olan GAS değerinin her geçen gün artması ise yatırımcıları bu risksiz ortama çekmektedir.

2014 yılın ilk para teklifi ICO yapan projenin NEO token değeri 0.03 USD civarındaydı. 2017 yılının ortalarına gelindiğinde ise bu değerin 50 USD üzerine çıktığı görülmektedir. 2021 yılı ortalarında ise 60 dolara ulaştığı görülmektedir. 4 milyarlık bir piyasa değeri ve ortalama günlük işlem hacminin 800 milyona ulaşması projenin ve NEO tokenin başarısını göstermektedir.

NEO maksimum arz miktarını 100 milyon birim olarak açıklamıştır. Bunun 50 milyon kadarını ICO sırasında piyasaya sürmüştür. Diğer kısmını ise projenin gelişimi sırasında NEO konseyinin alacağı kararlar ile belirli oranlarda piyasaya süreceğini açıklamıştır. Projede kara alma işlemlerinde dbFT olarak adlandırılan bir sistem ile konsensüs oluşturulmaktadır.

NEO Projesi Avantajları

Yapılan değerlendirmelere göre uzun vadede piyasada ayakta kalmayı başaracak olan NEO projesi Çin hükümetinin de desteklediği bir proje olarak bilinmektedir. Ortaya çıkarmaya çalıştığı Akıllı Ekonomi sistemi mevcut varlıkların dijital ortama aktarılmasıdır. Güvenli ve istikrarlı bir ekosistem içerisinde hızlı ve stabil işlem yapılmasını sağlamayı hedeflemektedir.

Oluşturduğu dijital kimlikler ve akıllı sözleşmeler ile rakiplerinden başarılı sistem kurduğu sözlenebilmektedir. Özellikle akıllı sözleşme oluşturma konusunda programlama bilgisine gerek duyulmaması önemli avantajlardan birisidir. Ödüllendirme sistemindeki sürdürülebilirlik de projenin başarısında önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Yorum yaz