OCO Emri Nedir?

0 392

Kripto para piyasalarında alım ve satım işlemlerinin yapılması ile kar elde edilmesi mümkündür. Özellikle fiyatın düştüğü ve belirli bir destek seviyesine ulaştığı anlarda limit emirleri kullanılarak alım işlemleri yapılabilmektedir. Satım işlemleri ise tersi şekilde belirli bir direnç seviyesine ulaşılmasında elimizde bulunan kripto paranın satışını düşünüyoruz. Ancak piyasalar her zaman bu kadar basit olmuyor ve beklediğimiz şekilde seyretmiyor. İşte bu olası olumsuz durumlarda en az zararı görmek için geliştiren sistem OCO adıyla karşımıza çıkıyor.

Order Cancels Order kısaltması olan OCO diğerini iptal et olarak çevrilebilir. OCO emri nedir sorusuna verilecek daha basit açıklama da girilen limit emirlerinde zararın azaltılması için karşı bir işlemin girilmesi olarak anlatılabilir. Daha detaylı anlatım için Hem alış OCO emrini, hem de satış OCO emrini detaylı olarak açıklamak gerekir.

OCO Alış Emri Nedir, Nasıl Çalışır?

Kripto para piyasalarında fiyatın düştüğü anlarda alım işlemlerini yaparak fiyatın istenilen seviyelere ulaştığı anlarda da satış işlemlerinin yapılması kazanç sağlamaktadır. Yapılacak bir Alım işlemi için bir kripto para birimindeki teknik analizlerin sonucunda belirli bir rakam seçilerek bu rakama limit emri verilebilmektedir. Ancak piyasanın seyrinin teknik analizler ile her zaman aynı olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle fiyatın ani bir şekilde yükselme ihtimaline karşı bir stop limit oluşturulabilmektedir. OCO alış emri kısmında görülen bu kısma iki farklı değer girilebilmektedir. Bunlardan birisi tahmin edilen direnç kısmı diğeri ise direncin aşılması durumunda ulaşılacak daha yüksek fiyat kısmı olacaktır. Bu sayede oluşacak zarar aza indirilmekte ve daha ötesinde tahminin dışında gelişen karlılıktan yararlanmakta mümkün olacaktır.

OCO Satış Emri Nedir, Nasıl Çalışır?

Mantığı tıpkı alış emrinde olduğu gibidir. Yine satış yapılacak limit değeri belirtilmektedir. Yapılan teknik analiz sonucunda satış için en uygun olan fiyat belirlenerek buraya bir emir yerleştirilir. OCO satış emri kısmında karşımıza çıkan stop limit kısmında yer alan stop kısmına satış işleminin sonlandırılma değeri yazılmalıdır. Ancak piyasadaki herhangi bir olası ters durum göz önünde bulundurularak stop limit alanındaki limit kısmına zararın aza indirileceği rakam belirlenerek bu kısma yazılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.