Piyasa Emri Ve Limit Emri

Piyasa Emri Ve Limit Emri

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·15:09 Eylül 18, 2021

Bitcoin veya kripto para işlemleri yapılırken piyasa durumu, beklentiler ya da risk faktörlerinin değerlendirilmesine göre farklı emir tipleri kullanılabilir. Piyasa emri ve limit emri de bu tip emirler arasında yer almaktadır.

Piyasa Emri

Piyasa emri, almayı ya da satmayı düşündüğünüz kripto paranın o esnada bulunan en iyi fiyattan alınmasını veya satılmasını sağlayacak olan emir türüdür. Piyasa emri kullanarak işlem yaparken alış ya da satış fiyatı belirlemesi yapılmaz. İşleminiz bekleme olmadan anlık olarak gerçekleşmektedir. Piyasa emirleri o esnada emir defterinde bulunan en iyi emirle eşleşerek işlemi gerçekleştirir. En iyi fiyatta daha iyi bir piyasa emri vermeniz durumunda emriniz gerçekleşene kadar beklenir, takip edilir ya da emirler eşleştirilmeye devam eder.

2 tür piyasa emri vardır. Bunlar;

Piyasa Yapıcı Emir (Maker): Piyasa emri verildiği andan itibaren emrin herhangi bir emir ile eşleşmemesi durumlarında emir defterine kaydedilmesidir. Emir defterine kaydedilen bu emirler piyasa derinliği oluştur.

Piyasa Alıcı Emir (Toker): Piyasaya bir emir iletilirse emir defterinde yer alan en iyi alış ve satış emriyle eşleşmesi durumunda olan emirlere piyasa alıcı emirleri denilmektedir. Bu emirler girildikleri an itibariyle emir defterinde bulunan emirler ile eşleşmektedir.

Limit Emri

Limit emri, kripto para alım satım işlemlerinde kripto para fiyatını kendiniz belirlemek istemeniz durumunda kullanılmaktadır. Limit emri verilirken, limit fiyatını almak ya da satmak istediğiniz duruma göre miktar belirlemesi yapılmaktadır. Alma limit emri vermek için Al-Sat ekranı kullanılıyorsa, alım fiyatı girilir, bu fiyat girildikten sonra ise toplam tutara alacağınız miktarın girilmesi işlemi yapılabilir. Satış limit emri verilecekse toplam tutar kutusuna hesaba geçmesi istenilen tutar girilmelidir. Böylelikle belirlenen fiyattan kripto para satım işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Limit emri verilirken, emir defterinde bulunan en iyi alış fiyatından daha yüksek bir limit belirlemeniz durumunda ödenecek komisyon Piyasa Alıcı Komisyonu üzerinden hesaplanarak tahsil edilir. Eğer piyasa fiyatından daha düşük seviye bir limit belirlenirse ödenecek komisyon Piyasa yapıcı komisyonu üzerinden hesaplanmaktadır.

Yorum yaz