Proof Of Work ve Stake Nedir ? Nasıl Çalışır ?

0 500

Bitcoin piyasaya sürülmeden önce 3. Partiye gereksinim kalmadan yapılan işlemlerin onaylanabilmesinin sağlanacağı bir gereksinime ihtiyaç duyuldu. Bu istek doğrultusunda yapılan çalışmalar ile oybirliği mekanizması düşünülerek Proof of Work (İş İspatı, POW) ortaya çıkarıldı. Kripto grafiğe dayalı olan bu mekanizmanın ortaya çıkması kripto paranın hayata geçmesine yardımcı olmuştur. Proof of Work ile 3. Partiye gerek duyulmadan işlemler gerçekleştirilebilir. Proof of Work sistemi sadece oybirliği sistemi olmanın yanı sıra birçok kripto para biriminin de dayanağı olmuştur. Pow’da bir iş kanıtı bulunması gerekir. Bu iş kanıtı ise madenler üzerinden gerçekleşir.

Proof of stake (POS), belirlemiş miktarda olan hisse ya da varlık sahibi olan blockchain sahibi kullanıcıların blok oluşturma veya doğrulma hakkı kazanmış olduğu fikir birliği algoritmasının ana temasını oluşturur.

POS konsensüs algoritması kullanarak blockchain ağlarında düğümler kullanır Proof of Work (İş İspatı, POW) algoritmasının uyguladığı türden madencilik faaliyetleri yapmaz. Blok doğrulama hakkı yalnızca yetki sahibi katılımcılara aittir.

Pow and Pos Nasıl Çalışır?

Pow ileri madenciliğe dayalı olan blok zincirleri üzerinde kriptografiye dayalı üst düzey matematik ile şekillenen şifrelerin çözülmesi yolu ile blok oluşturarak bu bloklardan ödül alır. Bu yolla coin arzına ve çeşitli coin işlemlerinin yapılmasına olanak sağlanır. Burada yaşanan en büyük sıkıntı ise madencilerin şifreleri çözebilmesi için gerek duyulan enerji miktarıdır. Bu şifrelerin çözülebilmesi için madencilerin güçlü enerjilere sahip cihazlara ihtiyacı vardı ve bu da yüksek enerji problemini doğurdu. Bu sistemin yaşattığı problemi çözümlemek adına oybirliği sistemine ihtiyaç duyulmuştur ve bu sisteme de Proof of stake (POS) adı verilmiştir.

Proof of stake (POS) mekanizması 2012 yılında piyasaya sürülmüştür. Enerji tüketimini azaltmak için çöüzm olarak ortaya çıkan bu sistem madencilik sisteminde köklü değişikliklere yol açtı. Pos Pow’a göre daha karmaşık bir altyapıya sahip olsa da temel prensibi belli miktarda kripto parayı ağ içinde kitleme yoluyla yeni bloklar oluşmasını sağlamaktır. Bu sistemde coinler blok zinciri ağına kitllenme yaparlar ve kilitlenen hissedarlara madencilik ödülü verilir. Bu sistem sayesinde pahalı madencilik donanımlarına ya da yüksek enerji tüketimine ihtiyaca gerek yoktur. POS sistemi 2017 yılından itibaren birçok kripto para projeleri tarafından kabul edilerek kullanılmaya başlanmıştır. Etherium’da 2.0 güncellemesi ile POS’a geçmesi güvenilirliğinin artmasını sağlamıştır. Proof of stake mekanizması ilk önce kullanan Avalanche olmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.