Ripple (XRA) Nedir?

Ripple (XRA) Nedir?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·08:30 Ağustos 22, 2021

Günümüzde kullanılan uluslararası para birimleri yanında Blockchain sistemini kullanan dolaşımda olan ve ödeme aracı kullanılan birçok kripto para bulunmaktadır. En bilineni Bitcoin olsa da altcoinleri de dahil ettiğimizde dört binin üzerinde kripto para biriminden söz etmek mümkündür. Bu sayı her geçen gün artarken aralarında yer alan ve popüler olan Ripple ve kod adıyla XRA yalnızca bir ödeme aracı olmayarak farklı amaçları da güderek piyasada yerini lan bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Ripple nedir sorusuna yanıt vermeden önce bilmemiz gereken konu Ripple’nin yalnızca basit ödeme aracı olan bir kripto para birimi olmadığı ve varoluş amacının bununla kısıtlı olmadığıdır. Ripple para birimi olmanın yanında aynı zamanda bir işlem platformudur.

XRA Nedir?

Kuruluşu ve piyasada yerini olması ile oldukça ses getiren ve kısa sürede popüler olan Ripple bir kripto para birimi olması yanında bir işlem platformu olan yatırımcılara ve kripto para kullanıcılarına işlem yapmaları için güvenli bir platformda vaat etmekte. Bu platform üzerinde oldukça güvenli ve düşük maliyetli bir şekilde takas işlemleri ve kripto para işlemlerini yapmak mümkün. Günümüzde diğer kripto para birimlerinde oranla dolar karşısında değeri düşük gibi görünen XRA güvenli bir şekilde alım satım ve takas işlemlerinin yapılacağı platformu da sunarak değerini piyasanın insafına bırakmadan konsensüs ile belirlemekte ve çok daha sağlam bir şekilde yoluna devam etmektedir. Diğer kripto para birimleri gibi madenciliğe uygun olamayan ve XRA maksimum sayısını 100 milyar olarak belirlemiş olan şirket şimdiye kadar 40 milyar XRA piyasaya sürmüştür.

Ripple Net ve Ripple Labs Nedir, Kurucusu Kimdir?

Genel hatları ile basit bir ödeme aracı olarak tasarlanmayan ve bir platform olarak daha fazla özellik sunan Ripple ya da XRA Ripple Labs kuruluşu ve işlemleri ile ortaya çıkmıştır. 2013 yılında kurucusu Chris Larsen tarafından duyurulmuş olsa da 2004 yılında çalışmaların başladığı bilinmektedir. XRA’yı daha iyi anlamak için onun sunduğu ve diğer kripto para birimlerinden farklarını bilmek gerekir.

  • XRA Ripple Labs tarafından oluşturulan ve diğer kripto para birimlerinden farklı olarak özel bir şirketin sahip olduğu kripto para birimidir.
  • İşlem maliyeti örneğin Bitcoine oranla 1/10000 oranındadır.
  • Enflasyonun neredeyse hiç olmadığı bir Ripple Net ekosistemde işlem görmektedir.
  • Maksimum token sayısı 100 milyardır.
  • Madenciliğe uygun değildir ve piyasaya konsensüs ile dağılmaktadır.

Yorum yaz