Robinhood Nedir? Nasıl Kullanılır?

0 4.044

Robinhood’un diğer borsalardan ayıran en büyük özelliklerinden birisi hisse senedi, kripto para ticareti içerisinde ekstradan bir komisyon talep etmemeleridir. Ancak gün geçtikçe borsaların gelişmesiyle Robinhood’a rakipler çıkmıştır. Artık ekstradan komisyon almayan rakip kripto para borsaları da oluşmuştur. Firmanın borsa içerisinde alım satım yapmasını istediği kitle “özgür” ve “demokratikleşme” gibi kelimelere dayanan reklamlarla çoğunlukla Z kuşağından oluşan topluluğa hitap etmek istemişlerdir.  Genel olarak bu taktik başarılı oldu ve toplam 10 milyon sanal bakiye oluşturuldu ve işlem hacmi günden güne kat be kat arttı.

 • Şubat ayının sonlarında ve Mart 2020’nin başlarında meydana gelen keskin piyasa düşüşü ile, piyasada yaşanan ticari dalgalanmaları sırasında Robinhood, kullanıcılarının platforma erişme kabiliyetini etkileyen ve bir dizi davaya yol açan kapsamlı kesintilere sebebiyet verdi. Ağustos 2020’nin sonlarına doğru da tekrardan borsa içerisinde kesintiler meydana geldi. Bu kesintiler neye sebebiyet verir? Şöyle ki borsada bir miktar paranız olsun ve analizleriniz sonucunda değerinin düşeceğine kanaat getirirseniz piyasadan çekilip, düşmesini beklersiniz. Fakat kesinti olduğu zaman borsadaki paranızla ilgili alım satım işlemi gerçekleştiremiyorsunuz. Sadece izlemek durumunda kalıyorsunuz.
 • Robinhood, piyasa dalgalanmaları sırasında birden fazla kesintiye ilişkin genel şikâyete yanıt olarak, borsanın güvenliğine daha fazla yatırım yaparak, Kasım 2020’de yaşanan borsadaki dalgalanmalarda sistemleri çökmeden atlatmayı başardı. Firma ayrıca borsaya kaydolan tüm yeni başlayanlara daha fazla yardım sunabilmek için halihazırda olan müşteri hizmetlerinin sayısını da arttırmıştır.

Robinhood, yeni müşteriler çekmek ve pandemi sırasında kaydolanlara borsada daha fazla işlem gerçekleştirebilmeleri için nakit yönetimi ve yinelenen yatırımlar gibi hizmetleri de sunmaktadırlar. Robinhood’un hesap açım için düşük ücretleri ve sıfır bakiye gereksinimi yeni yatırımcılar için cazip bir hal almıştır. Ve ağırlıklı olarak da bünyesinde yeni yatırımcılar bulunmaktadır. Müşteriler, marj üzerinden işlem yapmak, piyasa derinliği gibi grafikleri görüntülemek ve yüksek hacimli hisse senetlerine ilişkin Morningstar raporları gibi araştırmalara erişmek için Robinhood Gold üyeliği gereklidir. Robinhood Gold, aylık ücreti ise en az 5 $ ödemeleri gerekmektedir. Gold hizmetini 30 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilmektedir.

ROBİNHOOD KİMLERE HİTAP EDER?

Robinhood, hisseler ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere küçük miktarlarda ticaret yapmak isteyen fakat borsa hakkında çok bir bilgisi de olmayan kişiler için en uygun olan platformlardan bir tanesidir. Robinhood’un genel sadeliği, uygulamayı ve web sitesini kullanmayı çok kolay hale getirmiştir ve sıfır komisyon almalarıyla birlikte, küçük miktarlarda alım satım yapan yatırımcıların işini baya bir kolaylaştırmıştır.

ARTILARI VE EKSİLERİ NELERDİR?

 • Alım satım maliyetleri çok düşüktür ve bu sayede kripto para alım satımları küçük miktarlarda yapılabilmektedir.
 • Çok basit ve kullanımı kolay ara yüze sahiptir.
 • Müşteriler, yatırılan nakit paraya anında erişebilmektedir.
 • Eksi yönleri ise işlemler, en iyi fiyat için değil, verilen siparişlere göre bir yönlendirme yapılmaktadır.
 • Bir diğer eksi yönlerinden birisi de borsa hakkında pek bir bilginin internette bulunmaması.

MALİYETLER

Robinhood’un borsa içerisinde kullanılan tüm alım satım işlemleri olsun, para gönderme alma olsun, hesap ticareti vs. gibi tüm borsa işlemleri hakkında sizlere maddeler halinde bilgi vereceğim.

 • Tüm hisse senedi alım satımları (hisse senetleri ve EFT’ler) komisyonsuzdur.
 • Alım satımlar 0 $ karşılığında işlem görür.
 • Marj üzerinden işlem yapmak, aylık 5 $’lık bir Robinhood Gold aboneliği getirir ve buna 1.000$’lık marj dahildir.
 • Hesap transfer ücreti 75$’dır. Çek gönderme ücreti ise 35 dolardır.
 • Sanal bakiyenize para almak ya da gönderme ücret, Yurtiçinde ise 25 $, uluslararası gönderme ve alma ücreti ise 50 $’dır.

PEKİ BU BROKERLAR SİZDEN NASIL PARA KAZANIYOR?

Öncelikle broker’ın ne işe yaradığını açıklayalım. Bir komisyoncu, müşteriler ve üreticiler (hizmetler) arasında bir aracıdır. Sigorta, emlak, araç satışı, borsa vb. işlerde brokerlar vardır. Bu broker türünün temel amacı, üretici tarafında miktarlarla oynayarak müşterilerine uygun fiyatlar sunmaktır. Hisse senedi ve marjin işlemleri için başarılı ya da başarısız alım satım ile paranızın buharlaşmasıyla, brokerlerin bir şekilde para kazanması gerekiyor ki borsa kendini döndürebilsin.

Robinhood’un marj faiz oranları ortalamanın altındadır, ancak marj işlemlerini kullansanız da kullanmasanız da bir Gold aboneliği için ayda 5 dolar ödemeniz gerekmektedir. Portföy marj hesaplama hizmeti diğer borsalardaki gibi borsa tarafından sunulmuyor. Robinhood tarafından sunulmamasıyla birlikte olabilecek marj miktarınızı da düşürebilmektedir.

MÜŞTERİ HİZMETİ VE GÜVENLİK

Tüm müşteri hizmetleri uygulama içerisinden veya web sitesi aracılığıyla hizmet vermektedir. Gelen telefon numarası olmadığından yardım için Robinhood’u arayarak iletişim kuramazsınız. Destek sorununuzu siteye bildirdikten sonra, telefon numaranızı girip bekleyebilirsiniz. Robinhood’un teknik güvenlik standartlarına uygundur.

 • Mobil uygulama kullanıcıları, biyometrik (yüz veya parmak izi) tanıma veya özel bir pin ile giriş yapabilirler.
 • Robinhood, kullanıcıları iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeye teşvik etmektedir. İki faktörlü kimlik doğrulamanın etkinleştirilmemesi durumunda, tanınmayan cihazlardan yapılan yeni oturum açmaların, kısa mesaj veya e-posta yoluyla gönderilen altı haneli bir kodla da doğrulanması gerekmektedir.
 • Robinhood, fazladan Securities Investor Protection Corporation (SIPC) sigortası taşımamaktadır.

ROBİNHOOD’DAN NASIL PARA ÇEKİLİR VE YATIRILIR?

Bir Robinhood hesabından para çekmeniz gerekiyorsa, bunu yapmanın birkaç farklı yöntemi vardır. Robinhood sanal bakiye hesabınızdan para çekmenin en yaygın yolu, firmanın mobil platformunu kullanmaktır. Robinhood müşterileri için, komisyoncu-satıcının bir masaüstü veya tarayıcı platformu olmadığı için tüm ticaret etkinliklerinin gerçekleştiği yer mobildir. Robinhood mobil uygulaması üzerinden transfer talebi göndermek için öncelikle uygulamanın sol üst köşesinde yer alan kişi şeklindeki menü ikonuna tıklamanız gerekiyor. Ekranın sol tarafından bir menü çıkacaktır. Biri bankacılık olmak üzere çeşitli seçenekler mevcuttur. Menü üzerinden seçeceğiniz ‘Banka Havale’ seçeneğidir. Bunu yaparak, para çekme talebi gönderebileceğiniz kullanıcı dostu bir form oluşturacaktır. Ardından da gerekli kart bilgileri doldurularak para çekebilir ve bu anlattığım aşamaların tersini yaparak da yatırma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.