Solana CEO’su (SOL) Anatoly Yakovenko Kimdir?

0 2.727

Anatoly Yakovenko, kripto para dünyasının başarılı isimlerindendir. Ünlü bir girişicimdir. Solana kripto para biriminin kurucusudur. İş hayatına Qualcomm’da başladı. Çalışma hayatına hızlı ve başarılı bir şekilde giriş yaptı. Aynı firmada 2015 yılında terfi ederek kıdemli mühendis personel müdürü oldu. Bir süre sonra Dropbox’ta yazılım mühendisi olarak çalıştı. 2017 yılında Qualcomm’daki iş arkadaşı Greg Fitzgerald ile birlikte Solana projesi üzerinde çalışmaya başladı. Zamanla ekibini genişleten Anatoly Yakovenko, Solana Lab ismini verdiği projesini tamamladı ve 2020 yılında Solana kripto para birimini piyasaya sürüldü. Yakevenko, kısa zamanda başarı gösteren Solana sayesinde tanınır hale geldi.

Solana’yı Tanıyalım

Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Solana Vakfı tarafından geliştirilen ve 2020 yılının Mart ayında piyasaya sürülen kripto para birimidir. Anatoly Yakoventa, Solana’nın mucididir. Merkeziyetsiz ve blockchain alt yapısını kullanan sanal paradır. Çalışmalara 2017 yılında başlandı. Projede kafiliyeli mühendislerin bulunduğu ekip çalıştı. Oldukça işlevsel ve pratik bir platformdur. Proje aşamasında diğer kripto paralarda yer almayan özellikler bu projede yer alması göz önünde bulundurulmuştur. Bu durum Solana’nın kısa sürede başarı merdivenlerini çıkmasını sağladı. Solana, iş insanı, öğrenci, ev hanımı, emekliler gibi her kesimden insanın dikkatini çekiyor.

Solana’yı Neler Farklı Kılıyor?

Anatoly Yakoventa ve mucizesi olan Solana’nın kısa sürede elde ettiği başarı tesadüf değildir. Yapılan işlem süreleri çok kısadır. Hem işlem hem de akıllı sözleşme protokolü eş zamanlı olarak çalışabilmekte ve kısa sürede tamamlanabilmektedir. Diğer kripto para birimlerine göre işlem maliyeti daha düşüktür. Küçük esnaflar ve kurumsal firmalar tarafından tercih edilmesi Solona’ya olan güveni arttırıyor. Yapılan işlemler tarihsel olarak kaydedilmekte ve geçmişe yönelik kayıtlar incelenebiliyor. Bu da sistemin ölçeklenebilirliğini ve kullanım kalitesini arttırıyor. En güvenli platformlardan bir tanesidir. Sistem üzerinde saniyede 50 bin işlem yapılabiliyor. Sisteme eklenen çeşitli protokoller ile de Solana’nın gelişimi devam etmektedir.

Solana’yı Nerden Satın Alabiliriz?

Kripto paralar son zamanlarda yatırım yapılan en önemli alanlardandır. Her tür gelir seviyesine sahip bireylere hitap etmesi, merkeziyetsiz ve açık kaynaklı olması yatırımcılarının ilgisini çekiyor. Dijital paralar ile tanışan insanlar, kripto paraların nerelerden alınabileceğini merak ediyor. Kripto paralar, işlem gördüğü Paribu, Binance gibi borsalar üzerinden satın alınır. Ayrıca bazı firmalar alışverişlerinde kripto para kullanımına izin veriyor. Solana’ya yatırım yapmak isteyenler oldukça kolay ve hızlı bir şekilde alım yapabilir. Diledikleri borsa üzerinden bütçelerine göre alım gerçekleştirilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.