Stop Loss Nedir Neden Önemlidir?

0 458

Stop loss, İngilizce bir kelime olup Türkçesi kaybı durdur anlamına gelir. Stop loss en temel anlamıyla zarar durdurulması anlamında kullanılır. Borsada menkul kıtmet, coin ya da hisse senetlerinin belli bir fiyata ulaştıklarında satılmalarını sağlamak için verilen talimattır. Uzun vadede yatırım yapılmış olan bir ürüne belirli bir fiyata ulaşmadan önce gelen bir uyarı anlamındadır. Bu durum uzun vadede elde tutmayı sağlar. Yatırımcılar stop lossu kazançlarını korumak için bir yol olarak görürler. Alım veya satım işlemlerinde zararın durdurulması amacı ile kullanılan stop loss emri, hisse senedi belirli bir fiyata ulaştığında verilen emir doğrultusunda satış işlemi yapılmaktadır. Bu sistemin yatırımcılara sağladığı en önemli avantaj yatırımcıların korunmasını sağlamış olmasıdır.

Stop loss, kullanıcıların belirlediği koşullar sağlandığında aktif olur ve kulalnıcıların piyasayı takip edememesi durumlarında bile otomatik olarak kullanıcın lehine işlem yapılabilmesini sağlar. Bir kripto para alındığı zaman fiyatında %5 stop loss emri verildiğinde kaybı %5 olarak azaltacaktır. Bu sayede kripto para yatırımınız değer kaybetse dahi kaybınız bu emrin altına düşmeyecektir ve bu durum sizin piyasa da korunmanızı sağlayacaktır. Stop loss emri riskli bir işlemdir bu nedenle kripto para yatırımcıları araştırma yapmadan yahut piyasaya tam anlamıyla hakim olmadan bu emri kullanmamalıdırlar.

Stop Loss Neden Önemli

Stop loss emri sahip olduğu avantajları sayesinde kripto para yatırımcılarının korunmasını sağlar. Stop loss emri sahip olduğu avantajların yanına dezavantajlara da sahiptir bu sebeple bu emir verilirken dikkatli olunması gereklidir.

  • Stop loss sayesinde belirli işlemlerin hangi fiyat seviyesinde çıkış yapacağının belirlemesini kendiniz yapacağınız için varlık kaybetme riskini kendiniz belirleyeceksiniz.
  • Stop loss emri kullanmak işlem büyüklüğünün belirlenmesine yardımcı olur. Yatırımınızın beklentiniz altında bir fiyattan işlem görmesi halinde risk boyutunu kendiniz belirlediğiniz için riski en aza indirgemiş olursunuz.
  • Yatırımlardan elde edeceğiniz kazançların boyutunu kar hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığını her zaman kontrol edemeyebilirsiniz. Fakat stop loss emri ile zararın boyutunu kontrol altında tutmanız mümkündür.
  • Stop loss emri ile kripto para yatırım stratejilerinde büyük kayıp olasılıkları ortadan kalkar. Bu sayede yatırımlarınız korunmuş olur.
  • Stop Loss emri olmadan risk ya da ödül oranının kesin belirlemesi yapılamaz.
  • Stop loss emri aşağı yönlü olan riskleri belirli oranda sınırlayarak çok fazla kayıp yaşanmasına engel olur.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.