Taraftar Tokenleri Nedir ve Nasıl Çalışır?

0 584

Taraftar token’ları, diğer bir ifadeyle fan token’lar, Socios platformu olan spor kulüpleri ve taraftarlar arasındaki etkileşimi artırma, taraftarlara kulüp kararlarında söz sahibi olma ve kulübün sağlayacağı avantajlardan yararlanma imkânı sunan kripto paralardır.

 Paribu’da işlem gören taraftar token’ları ise sırasıyla şöyledir;

 • Galatasaray Fan Token (GAL)
 • Trabzonspor Fan Token (TRA)
 • Juventus Fan Token (JUV)
 • Paris Saint Germain Fan Token’dır (PSG)

Sahip olduğunuz bu taraftar tokenleri üyelik kanıtının temsili olarak sahibine tanımlanır. Üstelik bu tokenler çok çeşitli amaçlar için kullanılır, en yaygın olan kullanımı ise Ethereum (ERC) gibi standart bir tokene sahip olan tokenleri desteklemek maksadıyla kullanılır.

Bu tokena sahip olmak isteyen taraftarlar, Taraftar Tokenları elde etmek istiyorlarsa bunun için bir kripto para birimi değişimiyle CHZ satın almalıdır. Çünkü söylemiş olduğumuz bu ifadeler bir takıma veya kulübe ait oldukları için, klüpte üyelik hakkına sahip olmanızı ve bazı haklara erişiminizi sağlayan sonlu, dijital bir varlık olarak ifade edilebilir.

Kripto paralar ile hayatımıza giren Blockchain teknolojisi hemen hemen her alanda işlevsel durumda. Bu kullanım alanlarından bir tanesi ise spor endüstrisi. Yatırımcılar için spor kulüpleri, taraftarlar ve sporculara yönelik gelir yaratmak maksadıyla taraftar tokenları oluşturuldu. Bu tokenlarin kullanım amacı kulübe e-spor turnuvaları düzenleme, sporcu yetiştirme, ve sporcu transfer işleminde transferi desteklemek maksadıyla kullanılır.

Taraftar Token’larının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Taraftar token’ına sahip bir kişinin sahip olduğu avantajlar ise sırasıyla şöyledir:

 • Kulübün açtığı anketlerde oy kullanabilir.
 • Maç günü deneyimlerinden yararlanabilir.
 • Forma, maç bileti ve hatıra değeri olan kulüp ürünleri kazanabilir.
 • Dünyanın dört bir yanından başka taraftarlarla etkileşim halinde kalabilir.
 • Futbol takımının soyunma odası tasarımı, takım otobüsü veya hazırlık maçının ilk on biri gibi farklı kararlarda söz sahibi olabilir.
 • Maç günü olan ısınma sırasında sahaya erişme veya stadyum turuna katılma deneyimlerinden faydalanır.
 • Son olarak maçları VIP konuk olarak izleyebilir, takımınızla buluşabilir ve oyuncularla online görüşmeler yapabilirsiniz.

Peki Utility Token Nedir?

Belirli bir ürün veya hizmete erişmek maksadıyla kullanılan token’lardır. Ayrıca bu tokenlar bir yatırım aracı değildir.Üstelik  bu token’lara sahip kişiler herhangi bir girişim sermayesinde hak sahibi olamazlar, herhangi bir kâr payı elde etme hakları da yoktur. Bu token’lar yalnızca ürün ve hizmete erişim maksadıyla kullanılır. Buradaki ürün ve hizmet fiyatları ise arz ve talebe göre değişiklik gösterir.

Bu anlamda taraftar token’ları birer utility token olup sahip olduğu Socios platformu ile spor kulüplerinin sağladığı birtakım imkânlara ve avantajlara kolay erişim sağlamak için kullanılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.