Twitter CEO’su Jack Dorsey Kimdir?

0 564

Jack Dorsey, ünlü sosyal medya platformu Twitter’ın kurucusudur. Dünyanın en zengin iş insanlarından olan Dorsey, 1976 yılında ABD’de dünyaya geldi. Aynı zamanda mobil ödeme şirketi olan Square’ın da kurucusu ve sahibidir. 13 yaşına kadar Missouri eyaletinde yaşadı. Lise öğrenimine Bishop Dubourg Lisesi’nde tamamladı. Üniversite hayatına Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde devam eden Jack Dorsey, üniversite öğrenimini yarıda bıraktı. Daha sonra çalışma hayatı için Kaliforniya’ya taşındı. Jack Dorsey ve arkadaşları, internet kullanıcılarının anlık durumlarını en kolay nasıl paylaşabilir düşencesiyle hareket ederek Twitter’ın kurulmasına vesile oldu.

Dijital Dünyada Jack Dorsey

Mobil cihazlardaki anlık SMS teknolojisi Dorsey ve arkadaşlarının öncülüğünde internet ortamına taşınma kararı alındı ve bu sayede dünyaca ünlü sosyal medya platformu Twitter ortaya çıktı. Düya’nın önde gelen yazılım mimarcısı olan Jack Dorsey bilişim alanında yaşanan gelişmelere kayıtsız kalmıyor. Son zamanların en popüler gelişmelerinden biri olan kripto para dünyası ile yakından ilgileniyor. Bitcoin ve diğer kripto paralara olan inancının tam olduğunu ifade eden Dorsey Twitter’ın geleceğinde Bitcoin’in yer alacağını belirtti. Jack Dorsey, Square’ın merkezsiz finans temelli açık geliştirmeye imkân tanıyacak yeni bir platform üzerinde çalışıyor. Dorseyin servetini %5 oranında Bitcoin yatırımı oluşturuyor.

Dorsey’in Merkezsiz Açık Geliştirme Platformu

Jack Dorsey, önceki zamanlarda yaptığı açıklamalarda Twitter’ın geleceğinde kripto paraların var olacağını ve dijital paralara olan inancının tam olduğunu söyledi. Dorsey ve ekibi, daha önce Bitcoin için geliştirilen fiziki cüzdan uygulamasına ek olarak temelinde Bitcoin’in yer aldığı merkezsiz açık geliştirme platformu üzerinde çalışıyor. Uygulamanın merkezinde Square yer alıyor. Ünlü iş adamı, platformun Square Seller, Tidal ve Cash App firmalarıyla entegre edileceğini belirtti. Kripto para sektöründe zaman zaman iniş çıkışlar yaşansa da Jack Dorsey dijital paranın geleceğinin parlak olduğuna inanıyor. Kripto paralara yönelik çalışmalarının da devam edeceği düşünülüyor.

Jack Dorsey’in Kripto Para Dünyasına Etkisi

Kripto paralar geleceğin para birimi olarak kabul ediliyor. Önümüzdeki yıllarda geçerli olacak tek para birimi olacağı dile getiriliyor. Madeni ve kâğıt paraların piyasadan kalkmasına neden olacak olan dijital paralar, madeni ve kağıt para basma maliyetini de ortadan kaldıracaktır. Gelişmelere bağlı olarak bireyler şimdiden kripto paralara yatırım yapmaya başladı. Ülkeler dijital paralara yönelik stratejiler oluştururken dünyanın en zenginleri de yatırımlarına hız verdi. Jack Dorsey, servetinin küçük bir kısmını Bitcoine çevirdi. Dorsey’in dijital paralara yönelik çalışmaları, coin değerlerinde artışa neden olarak takipçilerine de kazandırmış oluyor. Piyasalara olan güveni de arttırmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.