VeChain (VEN/VET) Nedir?

0 499

Alışılmış para birimlerinden farklı olan kripto para birimleri son yıllarda popülerlik kazansa da sürekli artan kripto para birim çeşitleri kendi içinde rekabette birçok yeniliği doğurmakta. Şimdi sizlere oldukça farklı bir amaçla piyasada yerini olan bir kripto paradan söz edeceğiz. VeChain (VEN/VET) yalnızca bir ödeme aracı olan ve madenciliği ile kazanım sağlanacak bir kripto para birimi olmaktan çok farklı özelliklerde sunmakta.

Yaklaşık beş yılı aşkın bir süredir piyasada olan ve gittikçe popülerliği artan bu kripto para birimi ayrıca bir servis blok zincirini ve dağıtılmış iş ekosistemini bizlere sunmayı hedefliyor. Piyasaya girdiği andan itibaren özellikle lüks ürün ve lojistik başta olmak üzere, organik tarım, ilaç sektörü ve gıda sektörü gibi önemli endüstrilerde kullanılmaya başlamış durumdadır.

Basit bir şekilde ödeme aracı olmanın dışında ürünlerin kontrolünün de sağlanabilmesi gibi oldukça önemli hizmetleri de sunan VeChain (VEN/VET) aldığınız ürünün size ulaşana kadarki tüm aşamalarını kontrol edebileceğiniz ve ürünün özgünlüğünü güvenli bir şekilde sorgulayabileceğiniz bir sistemi sunabilmektedir.

VeChain Çalışma Sistemi

Aslında bir tedarik zinciri şirketi olarak kurulmuş ve günümüz teknolojileri ile sektöründe yenilikler getirmeyi hedefleyen VeChain, bunu oldukça başarılı bir ekosistemi hayata geçirerek başarmış durumda.

VeChain ya da yeni adıyla VeChain Thor bir platform olarak blockchain teknolojisini üretilen ürünlerin takibinin yapılması konusunda kendi ürettikleri kripto para ile sağlamaktadır. İlk başta anlaşılması karışık gibi görünse de oldukça başarılı bir şekilde uygulanan bu sistem basit bir işleyişe sahiptir. Üretilen kripto para ya da akıllı para ile QR kod ve RFID okuyucu teknolojilerinin bir arada kullanımı ile ürünlerin size ulaşana kadarki tüm aşamalarının denetimini yapmanızı sağlamaktadır.

Özellikle lüks ürün endüstrisinin sahte ürünler mücadelesi ve son tüketicinin de bu konudaki mağduriyetini ortadan kaldırmak için başarılı çözümler sunmaktadır. Bir lüks ürünün üretim aşamasından sonra son tüketiciye ulaşana kadar birçok kere el değiştirdiği bilinmektedir. Bu süreç içerisinde ürünün hala özgün bir ürün olup olmadığı gibi sorunlar ile çokça karşılaşılmaktadır. VeChain ise bu konuda asla değiştirilemeyecek olan blockchain teknolojisini kullanarak özgünlük denetimini her safhada yapabilmeyi sağlamaktadır.

VeChain Thor Nedir?

VeChain bir tedarik zincirini blockchain teknolojisini kullanarak başarılı bir şekilde kayıt altında sağlamanın yanında merkezi olmayan uygulamalar girişimini de sunmaktadır. Tıpkı Ethereum’da olduğu gibi kullanıcılara DAPP sistemini de sunmaktadır. VeChain Thor kullanıcı ve yatırımcılarına iki farklı token sunmaktadır. Bunlardan birisi Vechain Tokens(Vet) ve diğeri Thor Power(Thor).

Vechain Tokens yani VET şirketlerin ve işletmelerin blockchain üzerinde işlerini yönetebilmesi için kullandıkları bir kripto para birimi veya akıllı ödeme aracı olarak kullanılmakta. Oluşturulan VeChain thor blockchain üzerinde elinde VET bulunan işletmeler veya üreticiler daha çok hakka sahip olmanın yanında önceliklere de sahip olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.