Warren Buffett Kimdir?

0 489

Warren Buffet, 20.yy.’ın en başarılı iş insanlarından biridir. Oldukça cana yakın bir kişiliğe sahip olan Warren Buffett, 1930 yılında Nebraska’da hayata gözlerini açtı. Daha küçük yaşlarda kendini belli eden ticari zekasıyla dikkat çeken bir isimdir. 2008 yılında 62 milyar dolarlık mal varlığı ile dünyanın en zengin insanı ünvanını almıştır. 12 yaşında ilk hisse senedini aldı ve değer kazandığın an hisselerini sattı. İlk öğrenimini Rose Hill İlköğretim Okulu’nda tamamladı. Woodrow Wilson Lisesi’nden 1947 yılında mezun oldu. Lise yıllarında çeşitli işler yaparak okul yaşamına devam etti. Wharton Business School’da ve Nebraska Lincoln Üniversitesi’nde eğitim hayatını tamamladı.

Warren Buffett Çalışma Hayatı

Warren Buffuet’in iş hayatı aslında çocukluk yıllarında başladı. 10 yaşında New York seyahatinde New York Menkul Kıymetler Borsası’nı ziyaret etmesi onun için bir dönüm noktasıydı. 12 yaşında Cities Service Preferred firmasının hisselerini satın alan Warren Buffett, lise döneminde babasının şirketine yatırım yaptı. 1956 yılında ilk yatırım ortaklığı olan Buffett Associates Limited Şirketi’ni kurdu. 1962 yılında 1 milyon dolarlık servete sahipti.  Genç yaşında sahip olduğu bu servet ile bütün dikkatleri üzerine çekti. Daha sonra birçok firmanın hisselerine satın alarak veya ortak olarak ekonomik büyümesine devam etti. 2014 yılında 74 milyon dolarlık serveti ile dünyanın en zengin ikinci insanı seçildi.

Warren Buffett’ın Kripto Para Açıklaması

Bilişim ve teknoloji dünyasının en önemli akımlarından biri olan kripto paralara Warren Buffett da ilgisiz kalamıyor. Elon Musk, Bill Gates gibi dünya ekonomisine yön veren insanlardan biri olan Warren Buffet’ın dijital paralara olan bakış açısı olumlu bir hava vermiyor. Kripto para karşıtı görüşleri bulunan ünlü iş adamı zaman zaman konu ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulunuyor.  Kripto para almadığını ve bundan sonra da almayacağını belirten Buffett, dijital paraların gerçek dışı bir ürün olduğunu ve hiçbir amacının bulunmadığını ifade etti. CNBC muhabirinin ödemelerde Bitcoin kullanıp kullanmayacağı sorusu üzerine kripto paraların hayatında yer almayacağını bir kez daha tekrarladı.

Kripto Para Dünyasına Warren Buffet Etkisi

Ekonomi hayatına yön veren teknolojilerden biri olan kripto paralar hakkında iş adamlarının görüşleri ve yaptığı açıklamalar coin değerlerini oldukça etkiliyor. Dünya sermayesine yön veren Bill Gates, Elon Musk ve Warren Buffett gibi isimlerin görüşleri farklılık gösterebiliyor. Bill Gates kripto paralara güveni olduğunu ifade ederken Buffett ise aksi görüş belirtiyor. Bu açıklamalar dijital paraların birim değerlerinde ani yükseliş veya düşüşlere neden olabiliyor. Bu nedenle kişiler, yatırım yapmadan önce iş adamlarının açıklamalarını dikkate alarak yatırım kararlarına yön vermektedir. Mevcut durumda yatırm yapmış olanları da değer kaybına veya artışına neden olabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.