Whitepaper Nedir?

0 405

Kripto para piyasalarında birçok kişinin duyduğu Whitepaper terimi beyaz sayfa anlamına gelmektedir. Özellikle Kripto para üretecek ve bir proje başlatılacağı zaman bu terim kullanılmakta ve gerek duyulmaktadır. Whitepaper nedir sorusunun en basit yanıtı başlatılacak projenin içeriğinin yazıldığı bir beyan olarak verilebilir.

Proje oluşturucular ICO adı verilen İlk Para Teklifi yapmadan önce Whitepaper hazırlar ve bununla duyurularını yaparlar. Proje içeriği be metinde yer almaktadır. Bu metin günümüzde belirli bir şablonda yapılmaktadır. Projelerin sayısının çok daha az olduğu ilk zamanlarda Kripto para projelerinin duyurulması ve ICO İlk Para Tekliflerinin yapılması konusunda Whitepaper hazırlıkları şirketlere ve proje üreticilere göre özgün olabilmekteydi. Ancak günümüzde sayısı 4 bini geçen Kripto para birimi ve projesi Whitepaper konusunda da bir standartlaştırmayı sağladı.

Whitepaper İçeriği Nasıldır?

 • Giriş
  Bir Whitepaper hazırlarken ilk olarak proje hakkında bilgi veren kısa bir giriş bölümü yer alır.
 • Yasal Bilgilendirme
  Projenin her ülkeye özgü olan yasalarına uygunluğunu ve proje merkezi var ise oranın yasalarına göre hazırlandığını belirten, yükümlülük ve sorumlulukları anlatan hukuki bölüm oluşturulmalıdır.
 • Pazar Tanımı ve Sorunları
  Projenin hitap edeceği pazarın tanımlanması ve olası sorunların anlatıldığı bir bölüm oluşturulmalıdır.
 • Proje Açıklaması ve Sorun Çözüm Yöntemleri
  Genel olarak basit bir ödeme olmayacak kripto para projelerinde mevcut bir sorun ve projenin bu sorunla baş etme amacı vardır. Bu konuyu detaylı şekilde anlatan bir bölüm Whitepaper içerisinde yer almalıdır.
 • Kripto Para Birimi Detayları
  Bir proje ve sorun çözümü olsa da bir kripto para biriminin ortaya çıkartılacağı ve üretileceği aşikardır. Üretilecek ve piyasaya sürülecek kripto para birimi konusunda detaylı bilgiler Whitepaper içerisinde bir bölüm olarak yer almalıdır. Kaç adet olacak, neden, nasıl üretilecek, ne zaman ve ne biçimde üretilecek gibi sorulara yanıt verilmelidir.
 • Yol Haritası
  Oluşturulan projenin ve kripto paranın süreç içerisinde nasıl bir yol izleyeceği ve ne aşamalardan ne şekilde geçeceği açık bir şekilde White Paper içeriğinde yerini almalıdır.

En çok bilinen Ethereum, Quoine ve DigixDAO gibi kripto para birimleri ve projelerinin internet sitelerinde oldukça başarılı Whitepaper örneği bulunabilmektedir. Bu şirketler ve topluluklar özenli bir şekilde hazırladıkları bildiriler ile başarılı ICO süreçleri yöneterek günümüzde en güçlü kripto paraları üretmeyi başarmışlardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.