Yatırımcı ve Trader

0 374

Ekonomi terimlerinden olan yatırımcı ve trader kavramları piyasada bulunan kar elde etmeye yönelik kullanılan iki farklı yöntemlerdendir. Yatırımcılar ve traderler piyasalara girerek piyasayı etkilerler ve buradan kazanç elde etmeye çalışırlar. Temel amaçları kar elde etmek olan bu iki kavram birbirinden bazı yönlerle ayrılırlar. En temel ayrım noktaları ise yatırımcıların uzun vade düşünerek kar elde etmeyi planlamalarıdır. Traderler ise gün bazında ya da kısa sürelerde kar amacı güderler.

Yatırımcı

Yatırımcılar genel olarak hisse senedi, tahvil veya farklı yatırım türleri kullanarak bir portföy alarak uzun vadede elde tutulup bu portföyden kar elde edilmesinin amaçlanmasıdır. Günümüzde kripto paranın ortaya çıkması ve bu paralara olan ilginin artmasıyla birçok yatırımcı bu paraya yönelmiştir. Yani yatırımcılar kripto para satın alarak uzun vadede bekletirler ve bunun üzerinden kar elde etmeyi amaçlarlar. Kripto para yatırımcıları kripto para borsasında işlem yaparak kar zarar hesaplamalarını planlayabilir. Uzun vadede bekleneceği için kar oranı yüksek olabilir. Fakat risk olasılığı da kripto para yatırımcıları için göz ardı edilemeyecek bir durum teşkil etmektedir. Bu nedenle bu piyasada yatırım yapılması planlandığında doğru analizler yapmak ve doğru kripto paraya yönelmek önemli olacaktır.

Trader

Trader; İngilizce kökenli bir kelime olup tüccar anlamına gelmektedir. Genel anlamda borsada işlem yapan kişilere trader adı verilmektedir. Günümüzde kripto paraların varlık göstermesi be birçok insan tarafından yatırım aracı olarak görülmesi traderleri bu alana yönlendirmiştir. Yani borsada işlem yapan kişiler kripto para borsasına girerek burada işlem yapmaya başlamıştır. Trader; uluslararası düzeyde kripto para yatırım sektöründe işlemler yapan girişimcilere verilen isimdir. Trader kripto para borsası haricinde genel olarak varlıkları kısa süre pozisyon açıp kapatan kişilere denilmektedir. Traderler genel olarak kısa süreli pozisyon açarak kar elde etmeye çalışırlar. Traderler kripto para piyasasında yaşanan düşüşlerde genellikle çok fazla zarar etmezler. Traderin tersi işlem yapan kişilere de Holder adı verilmektedir. Traderler piyasa analizleri gerçekleştirerek en fazla olacak şekilde kar yapmaya çalışırlar. Kripto para borsasında birden çok trader çeşidi bulunmaktadır. Bu trader çeşitleri ise şu şekildedir:

  • Günlük pozisyon açıp kapatan traderler. Bu traderler genellikle gün bazında pozisyon açarak alım satım işlemleri gerçekleştirirler.  Günlük işlem açan traderlere genellikle intratrader adı verilmektedir.
  • Bazı traderler ise gün içinde pozisyon açar fakat pozisyonu hemen kapatmayarak birkaç gün beklerler daha sonra kapatırlar. Buradaki temel amaç karı artırmaya çalışmaktır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.