Bitcoin Dip Seviye Den Yükselişe Geçiş

0 425

Bitcoin (BTC) dün gece saatlerinde gerçekleşen satış ile bir anda 40.200 dolarlık dip seviyeye inmesinin bitcoin ardından geride bıraktığımız gün düşüş yaşadı. Bu ani satış, 24 Eylül’de 2021’in en büyük diyebileceğimiz bitcoin opsiyonlarının sona erme günlerinden birinin hemen öncesinde gerçekleşti.

Saatler 21:00’ü gösterirken BTC son 24 saatte %1.7 düşüşle 41.837 dolardan işlem görüyor.
Bununla birlikte fiyat 40.200 dolarlık dip seviyeden hızlıca toparlanırken, büyük bir yükseliş “fitili” artık günlük grafiklerde dip alıcılarının daha yüksek fiyat teklif etmek için geldiklerinin kanıtı olarak görülüyor.

Dünkü operasyonun ardından, kripto türevleri borsası Deribitten gelen durum özeti de bazı traderlara kötü zamanların artık geride kaldığına ve ardından bir sıkıntıdan kurtulma rallisinin gelebileceğine dair umut verdi.

Bununla birlikte Bybt’in verilerine göre tüm büyük borsalarda 70.000 adet BTC’ye yakın opsiyon sözleşmesinin süresi dolacakken, şimdiye kadar görütülenen toparlanmaya rağmen Bitcoin piyasası Cuma günün’de süresi dolacak opsiyonlar nedeniyle hala riskli durumda.

Mevcut fiyatlarla süresi dolan sözleşmelerin yaklaşık 3 milyar dolar değerinde olup, bu da bu dönemi yılın en zirve sona erme günlerinden biri haline getiriyor.

Büyük ölçüdeki opsiyonların sona ermesi, aralıklı aralıklı spot piyasalarda volatilitenin artmasına neden olmuştur, ancak bu hiçbir şekilde net bir sonuç değildir.

Şuanda bitcoin piyasasında kısa vadelide olsa bir rahatlama hissedilse de, on-chain metriklerine uzanan uzun vadeli sinyaller, bitcoin sahipleri için potansiyel olarak başka bir korku nedenidir.

Analitik işletmesinin Coin Metrics‘in yayınlanan State of the Network özetine göre, bitcoin‘in market value to realized value (MVRV) oranı Bitcoin’nin piyasa döngülerini ölçmek için en doğru olarak kabul gören on-chain göstergelerinden biri olarak tanımlanır. Bitcoin 52.000 doların üzerine çıktığında 1.94’e ulaştıktan hemen sonra hemen hemen 1.73’e düştü.

Coin Metrics, bunun kısa dönemdede ne anlama gelebileceği hakkında daha fazla ayrıntıya girmeden 2’nin altındaki bir MVRV’nin tarihsel olarak “ayı bölgesi sinyalı verdiğini” söyledi.

Her ne olursa olsun Galaxy Digital‘in CEO’su Mike Novogratz, satış konusunda sıkıntılı olmadığını iddia ediyor; İddasını alt kısımda yayınladğımız youtube videosundan izleyebilirsiniz.

Ayrıca, dün gece ileri gelen finansal derecelendirme kuruluşu olan S&P Global Ratings, 300 milyar doların üstünde borcu olduğu bildirilen gayrimenkul geliştirme devi China Evergrande‘deki olası bir temerrüdün yapabilceği riskleri küçümsedi.

Kurumsa’lığın verdiği durum değerlendirmesine göre, Çin Devleti “ekonomi için sistemik riskler” oluşturan “geniş kapsamlı bulaşma” potansiyeli olmadığı sürece China Evergrande’ye “doğrudan destek” sağlamayacak.

Derecelendirme kuruluşu S&P , “Potansiyel zincirleme etkilere dikkat etmemize rağmen, Çin’in bankacılık sektörünün Evergran’de temerrüdünü önemli bir aksaklık olmadan sindirebileceğine inanıyoruz” dedi.

 

Kaynak: AdobeStock/captain

Coinlerle.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.